محل تبلیغات شما

الآن که شروع به نوشتن این مقاله کردم، کم کم به پایان سال نزدیک می‌شویم که همیشه مرا به فکر فرو می‌برد: در سال جدید چه برنامه‌ای خواهم داشت؟ چه‌کارهایی خواهم کرد؟ چه چیزهایی در انتظارم هستند؟ به طور کلی، سعی می‌کنم که تمام کارهایم را از اواسط بهمن تا اوسط اسفندماه به اتمام برسانم و پروژه‌های موکلان و مراجعانم را تکمیل کنم. در این صورت می‌توانم نیمی از ماه را به استراحت و تفکر و برنامه‌ریزی برای سال آینده صرف کنم و در کنار دوستان و خانواده‌ی عزیزم باشم.

این زمان از سال، بهترین موقع برای فکر کردن و ارزیابی کردن روش‌هایی است که در طول سال به کار گرفتیم. آیا به خوبی جواب دادند؟ آیا به زور توانستیم آن‌ها را به کار ببندیم؟ آیا مضر بودند؟ همچنین در این روزها می‌توانیم به برنامه‌های سال جدید نیز به خوبی بیندیشیم.

امروز، می‌خواهم نحوه‌ی برنامه‌ریزی‌ام را با شما به اشتراک بگذارم، این روش برای وقتی که بهار دربِ خانه‌های‌مان را میزند کاربرد فراوانی دارد.

سال جدید

این هم از اَقدامی که برای برنا‌مه‌ریزی برمی‌دارم:

قدم اول | سال اخیرتان را کالبد شکافی کنید

سه سوال اصلی که همیشه باید از خودمان بپرسیم:

چه روشی به خوبی جواب داد؟

چه روشی فقط در حد عادی توانست ما را به اهداف‌مان برساند؟

چه روشی ما را از اهداف و خواسته‌های‌مان دور کرد؟

من به شخصه دوست دارم که در این حوزه از روش بارش مغزی کمک بگیرم و تمام عواملی که به من در کار و حرف‌هام کمک کردند را یادداشت کنم. منظورم از تمام عوامل، واقعاً همه‌چیز است، مثلاً از پروژه‌های مراجعان و موکلانم که به آرامی و بدون این‌که متوجه شوم مرا در مسیر اصلی حرفه و اهدافم نگه می‌داشتند و به صورت ناخودآگاه ساز و کار زندگی‌ام را سازمان‌دهی می‌کردند، تا پست‌هایی که در وب سایت‌ها و فضای مجازی می‌خواندم و باعث شدند روش‌های جدیدی در کارم بیاموزم؛ وقت آن است که همۀ این موارد را به روی کاغذ بیاورید تا بتوانید تصویر بزرگ‌تر و جامع‌تری از روش‌های درست کاری‌تان به دست بیاورید.

سپس، سعی می‌کنم مواردی که فقط… مرا به هدفم رساندند را یادداشت کنم. این سری موارد شامل چیزهایی می‌شوند که سود و عایدات مضافی را به من نرساندند و فقط همان هدف مورد نظر را ظاهر کردند، نه بیشتر، نه کم‌تر. اما بسیاری از روش‌ها نیز هستند که قابلیت بهبود دارد یا می‌توانند دست‌خوش تغییرات مؤثری شوند. برای من، این موراد شامل انجام یک سری تکالیف خاص در حین تکمیل پروژه‌ی مشتریان و مراجعانم است. شاید این تکالیف خاص و خرد توانستند مرا اندکی در حرفه‌ام جلو بیندازند، اما قطعاً پتانسیل پیشرفت و بهبود کیفیت نیز دارند. همچنین پروسه‌هایی که به صورت روزمره نیز در سیستم پیاده می‌شوند هم در زمره‌ی این موارد قرار می‌گیرند، چراکه شما قادرید کاری کنید که در آینده میزان تأثیرگذاری بیشتری را داشته باشند یا وقت کم‌تری را از شما بگیرند.

و در نهایت به نوشتن مواردی مشغول می‌شوم که در سال اخیر مرا عقب نگه داشتند و یا به زبان خودمانی، جواب ندادند. در حوزه‌ی کاری من، به طور مثال نرم‌افزار حسابداری‌ای که استفاده می‌کردم، اجازه نمی‌داد تا مشتریان بین‌المللی داشته باشم، این نکته برای من عنصر به شدت حیاتی‌ای به حساب می‌آید و همین باعث شد تا در حرفه‌ام عقب بمانم. یا به طور مثال، رزرو کردن هتل‌ها یا حتی نوشتن در وبلاگم سبب می‌شد تا اوقات طلایی کارم را به راحتی از دست بدهم.

قدم دوم | تمرکز بر روی اعداد

دومین قدم از برنامه‌ریزی بر روی سال جدید شامل تمرکز و توجه دقیق به اعداد و ارقام سال اخیر است.

اعداد و ارقامی که بیش از همه بر روی‌شان تمرکز می‌کنم عبارتند از:

درآمد کل سال اخیر

درآمد ماهیانه

تعداد پروژه‌ها یا مشتریان و مراجعانی که داشتم

تعداد فروش‌هایی که به صورت دیجیتالی یا فیزیکی انجام دادم

قسمت‌هایی که در آن‌ها بیشترین مقدار ضرر عایدم شد، چرا که قطعاً می‌توانم با تمرکز و صرف انرژی بیشتر روی آن مورد، ضرر را از بین برده و تبدیل به سود بیشتر کنم

افزایش دنبال کنندگان من در ایمیل و فضای مجازی

بسیار مهم است که آمار دقیقی از این عناصر در طول یک سال داشته باشید. زیرا به شما کمک می‌کند تا اهداف منطقی‌تر، ملموس‌تر و اهداف مالی قوی‌تری را برای خودتان تعیین کنید.

قدم سوم | بارش مغزی برای برنامه‌های سال جدید

به محض این‌که حس کردم اطلاعات کافی و لازم را از سال اخیر به دست آورده‌ام و توانسته‌ام با مدیریت آن‌ها بیشترین بهره را از ایشان ببرم، وقت آن است که سراغ بارش مغزی برای برنامه‌های سال جدیدم بروم. اما این روند چگونه شروع می‌شود؟ اول از همه باید زمان نامحدود و آزادی عمل نامحدودی را برای این کار به خودتان بدهید. روزها؟ هفته؟ دو هفته؟ هیچ اهمیتی ندارد. تنها نکته‌ای که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که شما باید زمان و آزادی عمل کافی برای نوشتن تمام ایده‌های تکانشی و پرورشی ذهن‌تان را بر روی کاغذ داشته باشید.

در این مرحله هیچ نظم و قاعده‌ی خاصی برای رعایت کردن وجود ندارد. تنها کاری که می‌کنم این است که تمام چیزهایی که می‌خواهم در سال جدید به آن برسم را بر روی کاغذ پیاده می‌کنم. این یعنی به طور معمول چنین مواردی را یادداشت می‌کنم:

پروژه‌های فرعی‌ای که قرار است در سال جدید بر روی‌شان کار کنم (محصولات جدید، تبلیغات و ایده‌های تبلیغات نو و… )

پروژه‌های مراجعینی که قرار است در سال جدید به آن‌ها رسیدگی شود

اهداف مالی‌ای که مورد توجه من هستند

کلمات/ جملات/ عبارات/ عادات/ احساساتی که نیاز است تا بر روی‌شان تمرکز شود

رویه‌های بهبود سازی خط تولید یا هرچیزی که شما می‌خواهید

لیست کارهای روزمره‌ی جدید

معمولاً در پایان این مرحله، من یک صفحۀ کامل از تمام ایده‌های تصادفی‌ای دارم که می‌توانم بعداً سازمان‌دهی‌شان کنم. اما فایده‌ی این عمل این است که با آزاد گذاشتن ذهن، ایده‌هایی به ذهن شما خطور می‌کند که شاید هیچ‌وقت در فضای کاری یا در شلوغی روزهای کاری به فکرتان نمی‌رسیدند.

مسائل مربوط به روانشناسی خانواده را از ما بپرسید

با دانشگاه زندگی همراه شوید

خصوصیات یک پاورپوینت موثر برای سخنرانی و کنفرانس‌ها

حاضر جواب بودن ، جملات حاضرجوابی

فن بیان خود را با چاشنی اپی فورا تند و تیز کنید!

سال ,تمام ,می‌کنم ,روی ,کنم ,کار ,است که ,که در ,را از ,را به ,سال جدید

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

headsmipanmau موتورسواران شهر تازیان aboozar jafarzadeh رعایت و حفظ قانون، مقررات و حقوق شهروندی وبلاگ نمایندگی بوشهر وب لژیون هشتم نمایندگی سمنان:آقای امین رفیعی Priscilla's memory ریاضی هفتم- هشتم- نهم - شهرری tiopleasacel kerquilambgril